Jak to działa

System lokalizacji pojazdów składa się z sześciu podstawowych współpracujących ze sobą podsystemów:

  • systemu GPS
  • Lokalizatora GPS zamontowanego w pojeździe
  • Sieci komórkowej GSM
  • Serwera systemu (gdzie gromadzone są i przetwarzane wszystkie dane )
  • Sieci Internet
  • Urządzeń po stornie użytkownika systemu ( komputer, smartfon, tablet) służących do wizualizacji danych.
Jak działa lokalizacja GPS

Lokalizacja GPS złożona jest z sześciu podsystemów.

1. System GPS

Global Positioning System (GPS) – właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską.
System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego – 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego – stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika – odbiorników sygnału.
Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie. Działanie polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Znając prędkość fali elektromagnetycznej oraz znając dokładny czas wysłania danego sygnału można obliczyć odległość odbiornika od satelitów.
System GPS jest utrzymywany i zarządzany przez Departament Obrony USA. Korzystać z jego usług może w zasadzie każdy – wystarczy tylko posiadać odpowiedni odbiornik GPS. Takie odbiorniki są produkowane przez niezależne firmy komercyjne. System GPS jest darmowy i taki ma pozostać zgodnie z polityką Stanów Zjednoczonych.

2. Lokalizator GPS zamontowany w pojeździe

Sygnał GPS dociera do lokalizatora w pojeździe. Zawiera w sobie informację o układzie satelitów na niebie oraz informację o ich teoretycznej drodze oraz odchyleń od niej. Odbiornik GPS w pierwszej fazie aktualizuje te informacje w swojej pamięci oraz wykorzystuje w dalszej części do ustalenia swojej odległości od poszczególnych satelitów, dla których odbiornik jest w zasięgu.
Na podstawie analizy otrzymanych danych mikroprocesor odbiornika może obliczyć pozycję geograficzną (długość, szerokość geograficzną oraz wysokość) i następnie podać ją w wybranym układzie odniesienia – standardowo jest to WGS 84, a także aktualny czas GPS z bardzo dużą dokładnością.

3. Sieć GSM

Urządzenie lokalizacyjne z odbiornikiem GPS zainstalowane w pojeździe gromadzi dane na temat aktualnej jego pozycji oraz parametrów. Następnie łączy się pomocą sieci GSM/GPRS dane przesyłane są do serwera systemu.

4. Serwer systemu

Sercem i mózgiem całego systemu jest serwer. Gromadzi on, przetwarza i udostępnia za pośrednictwem sieci Internet dane otrzymane od lokalizatorów umieszczonych w pojazdach.
To serwer systemu umożliwia rejestracje nowych klientów,  ich weryfikacje na podstawie indywidualnego loginu i hasła. Użytkownik za pomocą przeglądarki internetowej ma dostęp zarówno do bieżących informacji o pojeździe jak też do danych historycznych.

Komentarze są wyłączone.